قوانین آموزشی

قوانین آموزشی

مقدمه :

هدف آموزشی دوره‌های آموزشی طولانی مدت در انستیتو روانکاوی تهران رساندن دانشجویان به تسلطی آغازین بر کار بالینی با رویکرد روانکاوی است.

 

این هدف توسط نحوه آموزشی سه وجهی انجام می‌گیرد: دروس کلاسی، روانکاوی/رواندرمانی تحلیلی شخصی، و کار زیاد بالینی تحلیلی همراه با نظارت. فلسفه آموزشی ارزش نهادن بر روی عمق تجربه آموزش در هر یک از این سه وجه آموزشی است.

 

تسلط روی کار بالینی در روانکاوی یا رواندرمانی تحلیلی نه تنها بکارگیری حجم عظیمی از دانش روانکاوی، که شامل تئوری، تکنیک، بیماری زایی، و رشد است، را مطالبه می‌کند بلکه رشد نگرش نقادانه و محققانه به سمت این دانش را نیز احتیاج دارد. چنین مهارت‌هایی به بهترین نحوی دانشجو را برای یک عمر خودآموزی آماده می‌سازند.

 

دروس دوره روانکاوی به نحوی طراحی شده اند که مطالعه متمرکزی را روی تئوری و کار بالینی امروزی در روانکاوی ارائه دهند. لازمه این کار مطالعه نقادانة ریشه‌‌های تئوری و تکنیک روانکاوی و اصلاح‌ها، و قاعده سازی‌های جدید آن است. دروس دوره رواندرمانی تحلیلی به همین شکل ولی با تمرکز و نقد کمتری تدریس خواهند شد. دروس دوره رواندرماني تحليلي اطفال، با نگاه مشابهي در حال تدوين هستند.

 

کلاس‌های درسی انستیتو بطور مستمر مورد رسیدگی دقیق و ارزیابی قرار می‌گیرند و تغییرات در آنها به واسطه تحول‌های جدید در روانکاوی و همچنین بازخورد دانشجویان، مدرسین و هیئت علمی انجام می‌گیرند.

 

عضویت در انجمن های بین المللی روانکاوی :

انجمن های حرفه ای مانند(European Confederation of Psychoanalytic Psychotherapies (ECPP و(International Federation of Psychoanalytic Societies (IFPS وظیفه استاندارد سازی بین المللی و اعتبار بخشی به آموزش های تحلیلی را دارند . ما توسط ECPP به عنوان یک “انستیتو دارنده اعتبار برای آموزش روانکاوی” (Accredited Psychoanalytic Training Institute) (APTI) معتبر شناخته شده ایم و در IFPS به عنوان “جامعه ای با عضویت کامل” ” Full Member Society” پذیرفته شده ایم . ما از رهنمودهای آموزشی ( IPA ( International Psychoanalytical Association پیروی و حمایت می کنیم .
 
مسیرهای آموزشی :

بطورکلی: برای ورود به هر یک از دوره های آموزشی انستیتو ابتدا لازم است که دانشجو در دوره یک ساله آشنایی با رویکرد تحلیلی پذیرفته شود و آن را بگذراند. پس از آن، در صورت تمایل دانشجو و پذیرش انستیتو، می تواند وارد دوره ارتقاء مهارت های رواندرمانی و مشاوره با رویکرد تحلیلی شود و یا می تواند برای تکمیل دوره آموزش جامع رواندرمانی تحلیلی یا ورود به دوره اصلی روانکاوی اقدام نماید.

چهار نوع آموزش :

 
  • دوره آشنایی با رویکرد تحلیلی
  • دوره ارتقاء مهارتهای رواندرمانی و مشاوره با رویکرد تحلیلی
  • آموزش جامع رواندرمانی تحلیلی
  • آموزش اصلی روانکاوی

 

 

 

 

ويژگي‌هاي خاص آموزشي در اين انستيتو :‌

:توجه به جز دوره آشنایی با رویکرد تحلیلی که دو وجهی است ، سه دوره دیگر لزوماً سه وجهی تدریس می شوند ، یعنی دانشجو موظف است به جز شرکت در کلاس ها ، دریافت سوپرویژن از اعضای هیئت علمی ، خود درمان شخصی نیز داشته باشد .

 

· تمركز فراوان بركلاس‌هاي باليني و تكنيكي

 

· مشاهده بيماران از طريق آينه يك طرفه

 

· سوپرويژن زنده دانش‌پژوهان و کاندیدها از طريق آينه يك طرفه

 

· آموزش مهارت‌هاي پايه‌اي ( گوش دادن، پيگردي، همدلي، دنبال كردن مشتقات ناخودآگاه و پيدا كردن تم اصلي )

 

· حضور روانكاوان برجسته دنيا به عنوان اعضاي افتخاري روانکاو انستيتو: ما از حمايت و مشورت  آنها در نحوه آموزش و رشد مجموعه خود بسيار خرسند هستيم. قصد داريم در آينده اين نوع حضور را در حوزه رواندرمانی تحلیلی اطفال نيز به ارمغان بياوريم.

 

· دسترسي به آرشيو فيلم : بيش از 1000 فيلم از جلسات درماني .

 

· دسترسي دانشجويان به فعاليت در كميته‌هاي مختلف مانند: کمیته دروس، نشر، سينما و روانكاوي، روانكاوي در گفت و گو با هنر و ادبيات، روانكاوي براي عموم، روانکاوی سازمانی و پژوهش .

 

· كتابخانه روانکاوی : دسترسی به 1000 كتاب در حیطه روانکاوی و ( مقالات روانکاوی از 1871 تا کنون ) PEP همچنین به

•  اهداف کميته دروس:

الف) ارتقاء شیوه تدریس
ب) ارتقاء محتوای آموزشی
ج) ارزيابي مدرسین
د) فراهم آوردن ارتقاء علمی دانشجویان برای ورود به عضویت علمی انستیتو
ه) مدیریت مرکز مرجع (جمع آوری مقالات و کتب ترجمه شده روانکاوی)

 

 

· اهداف كميته پژوهش :

 

الف) ارزيابي كارآيي دوره‌هاي آموزشي در انستيتو

 

ب) ارزيابي كارآيي درمان‌هاي ارائه شده در كلينيك انستيتو

 

ج) ارزيابي كارآيي برنامه‌هاي آموزشي و مداخله‌اي تهيه شده براي عموم

 

د) همكاري با دانشجويان دانشگاه‌ها كه موضوع پايان نامه‌هايشان تم تحليلي دارد

 

آموزش از راه دور:

ما در حال استفاده از تجربيات جمعي خود در به كار گيري مناسب از تكنولوژي اطلاعات (IT) براي آموزش از راه دور در امر تدريس، سوپرويژن و درمان هستيم .

 

بطور مثال: آموزش “دوره یکساله آشنایی با رویکرد تحلیلی” برای شهرستانها در مهر ماه 97 برگزار می گردد.

 

آموزش برای عموم :

 

به جز درمان تحلیلی ما بر مبناي رويكرد تحليلي خود، برنامه‌ها و مداخلات (خدمات) زير را به جامعه، مراكز اجتماعي، پايگاه‌ها و مؤسسات آموزشي ارائه مي‌دهيم :

 

· گروه‌هاي بازي والد-كودك

 

· ميز اطلاعات براي والدين

 

· گروه والدين

 

· مشاهده رابطه مادر-كودك توسط ميكروآناليز و ويدئو فيدبك

 

· كارگاه‌هاي آموزشي رشد زوج‌ها

 

· گروه والد-نوجوان

 

· گروه پيشگيري از و مداخله در بحران‌هاي ارتباطي

 

· سخنراني براي عموم در مورد مراحل رشدي انسان

 
 

 

 


خدمات عام المنفعه

– براي نيازهاي سلامت روان مناطق و خانوادهاي محروم

 

– براي آموزش مشاوران و روانشناسان در مؤسسات محروم

 

– همكاري با آموزش در سازمان‌هاي مرتبط با خدمات نيكوكاري